Gniazdo antenowe, HDMI, USB… – Czy znasz wszystkie gniazda telewizora ?

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora

Gniazdo antenowe, HDMI, USB… – Czy znasz wszystkie gniazda telewizora? Zachwycasz się doskonałym obrazem, głębią dźwięku i ogromnym ekranem za okazyjną cenę? Tak bo będę go oglądał codziennie. A obejrzałeś swój telewizor z tyłu?. Czy znasz wszystkie gniazda telewizora ? No… raczej nie… A szkoda bo warto zwrócić uwagę na złącza i gniazda w które jest wyposażony. Do najważniejszych obecnie należą oczywiście HDMI i USB, które są obowiązkowym wyposażeniem każdego współczesnego funkcjonalnego odbiornik TV. Oprócz nich jest naturalnie szereg innych wejść z których można korzystać.

Gniazdo antenowe, HDMI, USB… – czy znasz wszystkie gniazda telewizora ?

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora antenowe

Gniazdo antenowe

Kiedyś najważniejsze gniazdo naszego telewizora, do którego podłączaliśmy antenę telewizji analogowej, odtwarzacz video czy tuner telewizji satelitarnej. Dziś służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej za pomocą klasycznej anteny zewnętrznej. Pocieszającym jest jednak fakt, że naziemna telewizja cyfrowa będzie się intensywnie rozwijać.

HDMI -gniazdo telewizora

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora hdmi

HDMI czyli High Definition Multimedia Interface to najważniejsze, najbardziej podstawowe i funkcjonalne gniazdo. Znajduje się w każdym odbiorniku TV. Ten interfejs odpowiada za jednoczesny transfer cyfrowego sygnału video i audio. To nieseparowane przesyłanie obu mediów razem nie powoduje wcale utraty jakości obrazu czy dźwięku. Są one bardzo dobre, bez względu na podłączane urządzenia jak monitor, aparat, kamera czy odtwarzacz. Telewizory tańsze, w cenie do 1000 zł oferują tylko 1 lub 2 gniazda HDMI. Droższe modele TV, producenci wyposażają w większą liczbę wejść: 3 – 5.

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora USB

USB

USB czyli Universal Serial Bus to podobne gniazdo z taką samą możliwością podłączenia do naszego telewizora takiego sprzętu, jak aparaty, kamery, pendrivy, odtwarzacze mp3 czy twarde dyski a nawet smartfony. Gdy telewizor jest wyposażony w funkcję nagrywania filmów na USB, lub możemy odtwarzać multimedia z mobilnego urządzenia jak pendrive, dysk twardy czy telefon. Można tu oczywiście dywagować na temat jakości odtwarzanych plików ale ta poprawia się w zaskakującym tempie. Wejście USB definiuje standard wersji np. USB 2.0. a nowsze odbiorniki 3D posiadają następną wersję USB 3.0. Im wyższa wersja USB, tym przesyłanie multimediów z urządzeń peryferyjnych na ekran TV jest znacznie szybsze. Jeszcze kilka lat temu tylko niektóre telewizory były wyposażone w USB. Dziś złącze USB jest podstawową opcją każdego odbiornika TV.

EURO/Scart – gniazdo telewizora

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora EURO

EURO/Scart umożliwia transfer sygnałów audio przy podłączeniu do telewizora starszych urządzeń jak kino domowe itp. Złącze to miało zastosowanie w telewizorach od wielu lat i wkrótce przejdzie do lamusa. Dzięki niemu archaiczne często urządzenia będą kompatybilne z innym nowocześniejszym sprzętem. Dotyczy to szczególnie sytuacji braku gniazda HDMI tak powszechnego współcześnie. Jednak pamiętajmy o dobrej jakości przesyłanych plików podczas korzystania z wejścia EURO/Scart .

 

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora optyczne

Cyfrowe wyjście optyczne i Cyfrowe wyjście koaksjalne

Cyfrowe wyjście optyczne odpowiada z transfer cyfrowego dźwięku. Jednak jakość przesyłanego dźwięku może zostać zniekształcona. Alternatywnym rozwiązaniem jest – cyfrowe wyjście koaksjalne, które również służy do przesyłania sygnałów dźwiękowych z urządzeń zewnętrznych na nasz ekran TV. Kluczowe znaczenie ma rodzaj sprzętu, z którego będziemy przesyłali dźwięk. I niestety, tylko metodą prób możemy sprawdzić czy lepszy jest transfer dźwięku poprzez cyfrowe wyjście optyczne a może cyfrowe wyjście koaksjalne

PC /VGA

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora VGA

PC /VGA zapewnia przesyłanie obrazu z urządzeń zewnętrznych na naszym TV np. obraz z monitora na ekranie telewizora Przydatne jest to w starszych urządzeniach, które nie posiadają wejścia HDMI (notebook albo komputer). Wtedy PC/VG, w kompatybilny sposób, zintegruje nasze urządzenia umożliwiając przekaz obrazu.

Czytnik kart pamięci

Tak jak w laptopach i telefonach, tak i w nowszych telewizorach możemy korzystać z czytnika kart pamięci. Służy on wyświetlania multimediów na ekranie naszego TV z przenośnych kart pamięci. Coraz więcej producentów oferuje to alternatywne i wygodne rozwiązanie, bo ułatwia nam szybsze bo bezpośrednie korzystanie z tego czytnika, z pominięciem portu USB.

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora Ethernet

Ethernet/ LAN -gniazdo telewizora

Ethernet /LAN czyli Local Area Network to podstawowa funkcja dająca możliwość połączenia z internetem naszego telewizora. Oczywiście dotyczy to modeli Smart TV – inteligentne telewizory. Dzięki Ethernet /LAN możemy korzystać drogą przewodową z dostępu do wyszukiwarki, aplikacji, usług i wszystkiego co umożliwiają narzędzia online, w które wyposażony jest nasz Smart TV. Alternatywną i wygodniejszą opcją jest dostęp do internetu w sposób bezprzewodowy za pomocą wbudowanego adaptera WiFi .W przypadku telewizora w opcji WiFi Ready, sam adapter musimy dokupić we własnym zakresie.

Wejście komponentowe

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora komponentowe

Wejście komponentowe daje możliwość przesyłania analogowego obrazu wysokiej rozdzielczości z innego sprzętu, prosto na ekran, który ma wyświetlić. Sam stosowałem go do podłączenia odtwarzacza DVD a tunera telewizji satelitarnej pod projektor.

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora CL

Złącze CI

Złącze CI zapewnia możliwość odbioru kanałów komercyjnych czyli odpłatnych stacji telewizyjnych. Jest dedykowane do kart operatorów, którzy świadczą takie usługi za odpłatnością. Złącze to jest montowane już w nowszych odbiornikach TV.

Wyjście słuchawkowe

wszystkie gniazda telewizora

gniazdo telewizora słuchawkowe

Wyjście słuchawkowe to jedno z najstarszych gniazd umożliwiające przekaz dźwięku bezpośrednio do uszu telewidza. Występuje raczej w każdym odbiorniku, chociaż zdarzają się wyjątki. Obecnie, w bazowych modelach TV, w wyposażeniu podstawowym może tego wejścia zabraknąć.

Przeczytaj także najniższe ceny telewizorów w outlecie