Jaki projektor kupić ? – czy warto kupić projektor ?

Jaki projektor kupić

Jaki projektor kupić LCD, DLP czy LED?

Jaki projektor kupić to pytanie ostatnimi czasy coraz bardziej popularne, ponieważ projektory stają się coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla dużych telewizorów. Są tańsze, oferują większe przekątne, a ilość modeli do wyboru zadowala każdego kinomaniaka. Sam użytkowałem projektor codziennie, zamiast telewizora prze 7 lat i byłem bardzo zadowolony. W artykule skupię się na zaletach i wadach projektorów. Podpowiem, czy warto kupić projektor, a także na jaki sprzęt tego typu zwrócić uwagę podczas zakupów.

Jaki projektor kupić – czy warto kupić projektor zamiast telewizora?

Jaki projektor kupić

Jaki projektor kupić do salonu

Komu projektor przypadnie do gustu?

Jaki projektor kupić uchwyt

Jaki projektor kupić uchwyt

Projektory to bez wątpienia ciekawa alternatywa dla telewizorów. Mają jednak swoje wady i zalety, które określają ich funkcjonalność. Projektor nie sprawdzi się w każdych warunkach i w każdych zastosowaniach.
Z projekcji ściennej skorzystają kinomaniacy, którzy lubują się w rodzinnych, wieczornych seansach. Projektor idealnie sprawdzi się właśnie do tego typu rozrywki. W związku z tym, że urządzenie szybko się nagrzewa, a jego kultura pracy jest o wiele mniejsza niż telewizora, projektor nie nadaje się do

Jaki projektor kupić kieszonkowy.projektor

Jaki projektor kupić kieszonkowy.projektor

całodziennego konsumowania wyświetlanych treści. Przeszkadzać w tym może światło dzienne, które ogranicza widoczność, a także żywotność lampy i obciążenie całego układu. Niemniej, jeżeli zastanawiasz się nad ogromnym telewizorem, na którym zamierzasz obejrzeć dobry film lub serial przed pójściem spać, wówczas projektor to strzał w dziesiątkę.

Jaki projektor kupić – Zalety i wady projektorów

O najważniejszych zaletach i wadach wspomniałem we wcześniejszej części artykułu. Wypunktuję je jednak dla lepszego zobrazowania cech, jakimi odznaczają się projektory.

 

Zalety projektorów

• Są o wiele tańsze niż telewizory o podobnych przekątnych
• Dzięki różnorodności konstrukcji mogą być stawiane zarówno w dużych odległościach od ściany, jak i tuż przy niej
• Oferują jakość obrazu w rozdzielczości nawet Full HD
• Przekątna wyświetlanego obrazu jest kilkukrotnie większa niż największy dostępny telewizor
• Idealnie sprawdzają się do rodzinnych, wieczornych seansów

Wady projektorów

• Gdy w pomieszczeniu jest jasno, widoczność wyświetlanego przez projektor obrazu ulega pogorszeniu
• Szybko się nagrzewają, a układ chłodzenia głośno pracuje
• Nie nadają się do wielogodzinnych seansów
• Nie sprawdzą się do oglądania porannych wiadomości, czy podobnych programów

Jaki projektor kupić – dla kogo projektor?

Przy wyborze projektora istnieje kilka kluczowych kwestii, które pozwolą nam dopasować sprzęt do osobistych wymagań i predyspozycji. Należą do nich: technologia wyświetlania, rozdzielczość wyświetlanego obrazu, jasność, kontrast, interfejsy i porty, a także typ konstrukcji projektora.

Jaki projektor kupić – technologia wyświetlania

Jaki projektor kupić LCD

Jaki projektor kupićLCD

Możemy wyróżnić dwie najpopularniejsze technologie wyświetlania: LCD, DLP i LED
Technologia LCD to obecnie najlepsze rozwiązanie, na które powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Technologia ta oferuje równomierne natężenie światła, możliwie małe migotanie oraz dużą energooszczędność. Wadą projektorów LCD jest słabsza głębia kolorów i czerni, a także wyższa cena.

Jaki projektor kupić

Jaki projektor kupić DLP

Technologia DLP oferuje bardzo dobre odwzorowanie palety barw (w tym czerni). Do ich największej wady możemy zaliczyć efekt tęczy, co jest szczególnie dokuczliwe przy dynamicznie zmieniających się klatkach obrazu.

 

 

 

Jaki projektor kupić

Jaki projektor kupić LED

Projektory LED posiadają 3 źródła światła – trzy diody LED emitujące światło w kolorach czerwonym, niebieskim i zielonym. LED czyli Light Emitting Diode to dioda emitująca światło Diody LED mogą również generować  światło zarówno dla układów optycznych LCD jak i do DLP. Innowacyjnośćć technologii LED w projektorach polega na zastąpieniu lampy projekcyjnej diodami LED.

Jaki projektor kupić – rozdzielczość obrazu

Wiadomo – im większa, tym lepiej. Nowoczesne projektory są w stanie wyświetlać obraz w jakości 4K. Najpopularniejsze są jednak projektory Full HD, WXGA, WXGA+. Im wyższa rozdzielczość obrazu wyświetlanego przez projektor, tym jego cena drastycznie rośnie. Projektory oferujące jakość 4K kosztują powyżej 3 tysięcy złotych.

Jasność ekranu

Jaki projektor kupić

Jaki projektor kupić – jasność

Generalnie – im większa, tym lepiej. Obraz o dużej jasności będzie bardziej czytelny za dnia i w warunkach, gdy w pomieszczeniu będzie dosyć jasno. Większa jasność wpływa również na lepszą jakość obrazu. Decydując się na zakup projektora, warto wybierać te o jasności od 2000 do 3000 lumenów.

Jaki projektor kupić – kontrast obrazu

Jaki projektor kupić

Jaki projektor kupić 4K

Sprawa ma się bardzo podobnie, czyli im większy, tym obraz będzie lepszej jakości. W przypadku projektorów standardem jest kontrast o wartości 20000:1.

Może Cię zainteresować Telewizory Panasonic 4k CX700E – najlepsze telewizory 4K?

Jaki projektor kupić – porty i interfejsy

Aby projektor sprawnie komunikował się z innymi urządzeniami multimedialnymi, musi być wyposażony w odpowiednią ilość w miarę nowych złącz. Standardem powinno być wyposażenie urządzenia w kilka portów HDMI 1.4+, USB, czy port DVI. Warto pomyśleć o projektorze obsługującym interfejsy bezprzewodowe jak np. Bluetooth i Wi-Fi.

Czy warto kupić projektor?

Wszystko zależy od osobistych preferencji. Jeżeli lubisz wieczorne seanse i nie zamierzasz wydawać na telewizor o dużej przekątnej małego majątku, wówczas warto zastanowić się nad solidnym projektorem, który zaoferuje większą przekątną i dobrej jakości obraz w o wiele niższej cenie.
Jeżeli natomiast telewizor służy Ci głównie do codziennego oglądania emitowanych programów i głównie korzystasz z niego „na chwilę” lub przez większość dnia, wówczas projektor może okazać się nietrafionym zakupem. Pamiętaj również o warunkach przestrzennych, jakie należy spełnić, aby móc w pełni cieszyć się obrazem serwowanym przez projektor.

Bardzo szeroką ofertę projektorów znajdziesz tutaj