Jakie kino domowe kupić i czy warto kupić kino domowe ?

Jakie kino domowe kupić i czy warto kupić kino domowe ?Jakie kino domowe kupić i czy warto kupić kino domowe to pytanie do osób, które oprócz jakości obrazu, biorą pod uwagę walory dźwiękowe sprzętu.
Telewizory – nawet te najlepsze – nie słyną z dobrej jakości oferowanego dźwięku. Jednymi z popularniejszych urządzeń rozwiązujących tę kwestię są kina domowe. Możemy kupić je w formie gotowych zestawów lub samodzielnie złożyć sprzęt oferujący przestrzenny, ostry jak brzytwa dźwięk.
Czy warto kupić kino domowe? Jakie kino domowe kupić? Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę podczas wyboru? Zapraszam do przeczytania mojego poradnika.
Czy warto kupić kino domowe?

Czy warto kupić kino domowe i jakie kino domowe kupić ?

Czy warto kupić kino domowe i jakie kino domowe kupić ? – krótki poradnik

 Liczba kanałów w kinie domowymJeżeli świetnej jakości obraz to dla Ciebie za mało, abyś poczuł pełnię immersji z wyświetlanymi klatkami, wówczas postawienie na solidne brzmienie jest niemal koniecznością. Któż z nas nie lubi seansów najwyższej jakości, która przejawia się na każdym poziomie doznań – zarówno wizualnych, jak i dźwiękowych.
Kina domowe to zestawy urządzeń audio, które oferują bardzo szeroki zakres modyfikacji poszczególnych komponentów wedle własnych upodobań. Poza tym są popularne, a na rynku znajdziemy całą masę gotowych zestawów i poszczególnych podzespołów.
Kino domowe to również świetne dopełnienie wystroju salonu. Eleganckie podłużne kolumny, stylowy soundbar, czy głośnik niskotonowy, a wszystko to podpięte do najlepszej jakości amplitunera. Goście na pewno będą zachwyceni, a domownicy wniebowzięci.

Na co zwracać uwagę kupując kino domowe?

Podstawową kwestią jest zdecydowanie się na to, czy zamierzamy kupić gotowy zestaw, czy złożyć kino domowe samodzielnie.

Kupno gotowego zestawu kina domowego

Gotowy zestaw rekomendowany jest wszystkim tym, którzy mają niewielkie pojęcie o osprzęcie audio. Zwykle gotowe zestawy są również gorszej jakości, a mówiąc dokładniej – producenci oszczędzają na mniej ważnych komponentach zestawów. Wobec tego możemy kupić drogie i dobre kino domowe z głośnikami zbudowanymi z plastikowej płyty, czy z niedopasowanymi kablami będącymi wąskim gardłem całego układu. Jeżeli więc masz nieco wiedzy lub jesteś gotowy na naukę i poświecenie pewnej ilości czasu, warto pomyśleć o samodzielnym dobraniu komponentów kina domowego.

Samodzielne składanie kina domowego

TJaki zestawkina domowego wybrać ?emat ten jest bardziej rozległy, droższy i wymagający niż kupno gotowego zestawu, jednak wysiłki i środki odwdzięczą się świetną jakością dźwięku, której nie osiągniemy, kupując gotowy zestaw.
Kino domowe składa się z kilku podstawowych elementów:
• odtwarzacza
• amplitunera
• głośników
• kabli

Odtwarzacz kina domowego

Jaki odtwarzacz wybrać do kina domowego ?Jeden z najważniejszych elementów kina domowego. Obecnie możemy wybierać między odtwarzaczami DVD i Blu-ray. Wybór powinien być determinowany Twoimi predyspozycjami, jednak polecam kupno odtwarzacza, który będzie w stanie odtworzyć płyty Blu-ray. Warto również sprawdzić, jaki komponent posiada wewnętrzny dysk twardy. Im pojemniejszy, tym oczywiście lepiej. Odtwarzacze poza standardowym połączeniem przewodowym, mogą posiadać interfejsy bezprzewodowe, co jest sporym ułatwieniem przy komunikacji np. ze smartfonem lub komputerem, z którego będziemy strumieniować materiały.

Amplituner kina domowego

Jaki wzmaczniacz kupić do kina domoweg ?Serce całego kina domowego. To do niego podłączane są głośniki, odtwarzacz i telewizor lub projektor. Można do niego podłączyć w zasadzie każdy sprzęt Hi-Fi, konsole i komputery.
Amplituner składa się ze wzmacniacza oraz wyposażone są w procesory dźwięku DSP, które przekształcają sygnały cyfrowe na analogowe. Sam amplituner jest w stanie kosztować kilka tysięcy. Warto zadbać o możliwie dobrą jakość i parametry tego komponentu, ponieważ jakość dźwięku w dużej mierze zależy właśnie od niego.

Parametry amplitunera kina domowego

Jaki zestaw kina domoego wybrać?Jako że jest to najważniejszy element całego kina domowego, warto przyjrzeć mu się dokładniej. Do podstawowych parametrów amplitunera możemy zaliczyć: liczbę kanałów, moc wyjściową i obsługiwane dekodery dźwięku.
Liczba kanałów określa, ile głośników będziemy w stanie podpiąć do amplitunera. Podawana jest w formie X.Y, gdzie X oznacza ilość głośników zwykłych, natomiast Y określa ilość głośników niskotonowych. Popularne amplitunery to takie, które obsługują np.: 2.1, 5.0, 7.1, czy 11.1 kanałów.
Liczba głośników w kinie domowymMoc wyjściowa określa ogólną głośność systemu. Zwykle amplitunery odznaczają się mocą na jeden kanał od 100 do 150 W. Pamiętaj, że kluczowa jest moc znamionowa, a nie maksymalna, którą producenci często lubią podawać w formie chwytu marketingowego.
Dekodery dźwięku określają możliwości dekodera. Im więcej formatów dźwięku będzie w stanie odtworzyć, tym lepiej. Najpopularniejsze z nich to: Dolby Digital w najróżniejszych wersjach, Dolby Pro Logic, Dolby TrueHD i DTS-y.
Głośniki
Moc głośników należy dopasowywać do amplitunera. Jeżeli będą miały słabszą moc niż amplituner, wówczas mogą ulec uszkodzeniu, natomiast gdy będą miały większą moc, dźwięk będzie cichy. Kluczowa jest również jakość wykonania głośników. Warto wybrać te, które wykonano w drewnie.

Jakie kino domowe kupić i czy warto kupić kino domowe -Podsumowanie

Jaką konfigurację kina domowego kupićJeżeli zależy Ci na najwyższej jakości dźwięku i jednocześnie nie chcesz rezygnować ze świetnego wyglądu sprzętu Hi-Fi, wówczas kino domowe to jedyna rozsądna opcja zakupowa. Dzięki możliwości samodzielnego złożenia otrzymujesz dostęp do najlepszych komponentów. Gdy brak Ci wiedzy, umiejętności i czasu, wówczas gotowe zestawy również będą doskonale uzupełniały obraz wyświetlany na projektorze lub ekranie telewizora. Sprawdź ceny zestawów kina domowego.