Jaka odległość od telewizora 4K? Sprawdź sam!

Jaka odległość od telewizora 4K?Jaka odległość od telewizora 4K? To pytanie, na które musi znaleźć odpowiedź większość klientów, która rezygnuje z zakupu telewizora Full HD, decydując się na odbiorniki 4K/ Ultra HD. Niesie to za sobą poważne konsekwencje, szczególnie w kwestii odległości widza od ekranu telewizora. Chcąc wykorzystać potencjał rozdzielczości 3840×2160 musimy zachować optymalny dystans od matrycy aby cieszyć oczy mnóstwem detali zarezerwowanymi dla jakości 4K. W przeciwnym razie nie zauważymy żadnej różnicy pomiędzy rozdzielczością Full HD w tym samym rozmiarze przekątnej. A to byłaby wielka szkoda.       Przeczytaj także Ranking telewizorów 4k 65 cali

Jaka odległość od telewizora 4K? – W trosce o Twoje oczy

Testy praktyczne wykazują, że większość osób jest w stanie odróżnić matryce 1920×1080 od 3840×2160 tylko w szczególnych przypadkach. Fizyczna możliwości naszego wzroku w kwestii odróżnienia jakości obrazu FULL HD od 4K /Ultra HD zaczynają się dopiero przy znacznie mniejszych odległościach. Minimalizacja dystansu pozwala na percepcję ogromnej liczby dodatkowych detali budujących jakość obrazu o większej rozdzielczości matrycy . Jeśli zwiększymy odległość od odbiornika nawet o 1/5 czy 1/4 oglądający nie będzie w stanie odróżnić ekranu Full HD od 4K /Ultra HD.

Jaka odległość od telewizora 4K – Zobacz na własne oczy!

Powszechnie przyjęty matematyczny wzór na prawidłową odległość wzroku oglądającego od ekranu Full HD lub 4K / Ultra HD  przedstawia się następująco:

 Jaka odległość od telewizora 4k-zobacz na własne oczy

Rozdzielczość Full HD: około 4.2 cm na cal przekątnej ekranu
Rozdzielczość 4K / Ultra HD: około 2.1 cm na cal przekątnej ekranu

1 cal = 2.54 cm

Dzięki obliczeniom powyższego wzoru poniżej przedstawiam tabelę ilustrującą odległość (minimalna i maksymalna) naszego wzroku od ekranu w zależności od wielkości przekątnej.

  • Wartość minimalna to granica chroni nas szczególnie przed pikselozą, która może się już pojawiać oraz zmęczeniem wzroku.
  • Wartość maksymalna określa odległość kiedy obraz 4k / Ultra HD zbliża się i upodabnia do Full HD na skutek zbyt dużego dystansu wzroku od wyświetlacza.                                                                                                                                                                                                         Osobiście trzymałbym się jak najbliżej wartości minimalnej ale każdy ma własne preferencje i priorytety. Istnieją również ograniczenia wynikające z konfiguracji pomieszczenia czy też umeblowania. Dlatego  widełki odległości minimalnej i maksymalnej dają pewną możliwość manewru w wyborze dystansu.

Tabela odległości dla najpopularniejszych wielkości ekranu

Przekątna ekranu (cal)

Odległość minimalna (cm)

Odległość maksymalna(cm)

37

78

155

40

84

168

42

88

176

46

97

193

48

101

202

50

105

210

55

116

231

60

126

252

65

137

273

70

147

294

75

158

315

78

164

328

80

168

336

85

179

357

Jaka odległość od telewizora 4K-w trosce o Twoje oczy

Rozdzielczość Full HD: około 4.2cm na cal przekątnej ekranu
Rozdzielczość 4K / Ultra HD: około 2.1cm na cal przekątnej ekranu

1 cal = 2.54 cm

Powyższe równanie dowodzi, że nie ma sensu kupować a potem oglądać ekrany 4K w odległości, która jest zarezerwowana dla odbiorników Full HD, ponieważ nasze oczy nie zobaczą żadnej różnicy. Pomijam tu stare i utarte stereotypy o typowej zdrowej salonowej odległości 3 – 4 metra od ekranu np. 65 calowego, ponieważ wtedy, nie dostrzeżemy nawet parametrów Full HD! To zdecydowanie za daleko! Obecnie sygnał 4K jest najczęściej tylko kompresowany, co jest zauważalne w większości kanałów telewizyjnych. A wzorowa i nieskazitelna jakość możemy zobaczyć na jeszcze niewielu materiałach, to przyrost treści w formacie 4K /Ultra HD będzie następował w tempie lawinowym.
Więc rozdzielczość 4K oglądana ze zbyt dużej odległości będzie właśnie idealnym obrazem Full HD. Tylko po co komu taki paradoks? To tak jak jeździć Ferrari tylko 90 km/h! Do tego wystarczy samochód za 30 tys zł a nie za prawie milion zł!

Jaka odległość od telewizora 4K – Czy wiesz, że?

  • Będąc w kinie i zajmując miejsce nawet w pierwszym rzędzie kinowy ekran wypełnia twoje pole widzenia w zakresie od 100 do 140 stopni a oglądając wyświetlacz 4K / Ultra HD w zalecanych powyżej odległościach od ekranu masz pole widzenia w zakresie 60 stopni! Więc jest jak najbardziej akceptowalna, bezpieczna i zdrowa wartość, którą toleruje nasz wzrok.
  • Naszego wzroku nie męczy duży ekran tylko zbyt duża jasność obrazu emitowana z wyświetlacza. Jest to szczególnie uciążliwe jeśli tło pomieszczenia jest słabo oświetlone albo wcale ciemne. Taka dysproporcja w emisji światła bardzo nadwyręża i męczy nasze oczy. Na szczęście parametr odpowiedniej jasności obrazu, dla komfortu i bezpieczeństwa naszego wzroku, możemy dowolnie regulować w menu obrazu „PODŚWIETLENIE ”
  • Nie ma za dużych ekranów! Większość osób żałuje zakupu zbyt małego telewizora i następne kupuje coraz większe. Statystyki dowodzą, że dekadę temu kupowano najczęściej ekrany 32 calowe, potem 42 calowe obecnie klienci skłaniają się do 50 calowych. A co będzie dalej? Nietrudno się domyśleć, że telewizory będą wielkości naszych ścian w mieszkaniach.               Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o telewizorach 4K / Ultra HD przeczytaj tutaj