Telewizor czy projektor – na co się zdecydować?

Telewizor vs projektorTelewizor czy projektor – na co się zdecydować? Wybór między telewizorem a projektorem może przysporzyć nieco problemów, zwłaszcza jeżeli zastanawiasz się nad możliwie dużym ekranem. Rozwój technologii umożliwił kinomaniakom oderwanie się od telewizorów jako jedynego źródła wyświetlanego obrazu. Dzięki temu zyskaliśmy możliwość wyboru.
W artykule podam zalety i wady zarówno telewizorów, jak i projektorów. Napiszę również, w jakich przypadkach sprawdzi się telewizor, a w jakich lepszym wyborem będzie projektor. Zapraszam do lektury.

Telewizor czy projektor – co wybrać?

Zakup telewizora – z jakimi problemami przyjdzie się nam zmierzyć?

TV vs projektorOdbiornika TV nie trzeba nikomu przedstawiać. Te urządzenia zadomowiły się u nas na dobre. Kupując telewizor, nie musimy dbać o zewnętrzne źródło dźwięku, wystarczy podłączyć go do sieci elektrycznej i cieszyć się seansem.
Marketing oraz sam proces technologiczny rządzą się swoimi prawami. W przypadku małych telewizorów do oglądania newsów, czy programów telewizyjnych dylemat między wyborem projektora a TV nie występuje, ponieważ telewizor wygrywa w tym przypadku pod każdym względem.
Projektor staje się alternatywą w przypadku gdy zamierzamy kupić potężny telewizor o ogromnej przekątnej do cieszenia się kinem w salonie. Ceny telewizorów o przekątnych powyżej 60 cali robią się abstrakcyjne, a każdy cal znacząco podnosi finalną cenę produktu. Czy zatem projektor w tego typu przypadkach okaże się lepszym wyborem?

Przeczytaj także Jaki projektor kupić?

Zakup projektora – z jakimi problemami przyjdzie się nam zmierzyć?

Zainteresowanie projektorami rośnie rokrocznie. I słusznie. Są to sprytne urządzenia umożliwiające wyświetlanie obrazu o dobrej i bardzo dobrej jakości i ogromnej przekątnej. Są przy tym nieporównywalnie tańsze niż duże telewizory.
Projektor okaże się idealnym dodatkiem do telewizora, a także może go w zupełności zastąpić. Aby projektor mógł zastąpić telewizor, niezbędne jest spełnienie kilku warunków.
Przede wszystkim czas oglądania i sposób, w jaki zwykle korzystamy z odbiornika TV. Jeżeli zamierzamy oglądać telewizję na okrągło i w jasnych pomieszczeniach, wówczas zakup projektora okaże się bez sensu. Tak samo, gdy pokój, w którym zamierzamy oglądać, nie spełnia odpowiednich warunków przestrzennych.

Zalety i wady projektorów i telewizorów

Telewizor czy projektor – zalety i wady telewizorów

Telewizor czy projektor- rozmiar ekranuZalety
• Są uniwersalne w użyciu – mogą wyświetlać obraz na okrągło
• Odznaczają się o wiele wyższą kulturą pracy (są cichsze i mniej się nagrzewają)
• Wyświetlany obraz jest bardziej czytelny i widoczny w jasnych warunkach oświetleniowych
Wady
• Ich cena rośnie wykładniczo w stosunku do posiadanej przekątnej
• Obraz wyświetlany na telewizorze nigdy nie będzie tak duży, jak na projektorze

Telewizor czy projektor -zalety i wady projektorów

Telewizor czy projektorZalety
• Są nieporównywalnie tańsze od dużych telewizorów
• Mogą być montowane przy samej ścianie
• Oferują wysoką jakość obrazu (do 4K i przekątne dochodzące powyżej 100-cali)
• Duża ilość dostępnych modeli

Wady

• Nie mogą pracować zbyt długo ze względu na nagrzewanie się podzespołów
• Pracują głośno i generują dużą ilość ciepła
• Nie nadają się do wyświetlania obrazu na każdej powierzchni
• W słoneczne dni i przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych wyświetlany obraz jest mało widoczny
• Koniecznie trzeba dokupić zewnętrzne głośniki

Telewizor czy projektor – na co się zdecydować?

Sprawdź ofertę prawie 200 projektorów!!!

Telewizor okaże się lepszym wyborem, jeżeli częściej oglądasz programy, filmy lub seriale za dnia, a także, gdy na oglądanie poświęcasz bardzo dużo lub bardzo mało czasu. Odbiornik TV będzie również lepszym wyborem, jeżeli nie szukasz bardzo dużego ekranu i nie posiadasz dużej ilości wolnej przestrzeni na wyświetlanie projekcji z projektora.
Projektor to rozsądny wybór, jeżeli szukasz relatywnie taniego sprzętu, który zdolny jest wyświetlić ogromny obraz przy stosunkowo rozsądnej cenie za sprzęt. Projektor idealnie sprawdzi się do wieczornych seansów. Jeżeli więc oglądasz telewizję lub filmy głównie wieczorem po kilka godzin, projektor okaże się lepszym wyborem. Obecnie na rynku popularne są projektory Short i Ultra Short. Pierwsze z nich pozwalają wyświetlać obraz w odległości około 60 cm od ściany, natomiast drugie można ustawiać nawet w odległości około 10 cm od ściany. Dzięki temu do wyświetlania projekcji nie trzeba dużych pomieszczeń.