Telewizor MANTA LED 5501 test – najtańsze 55 cali LED Full HD?

obraz-telewizor-manta-led-5501-testTelewizor MANTA LED 5501 test przedstawia  największą propozycję odbiornika od polskiego producenta urządzeń RTV i AGD – Manty. Telewizor oferuje całkiem przyzwoitą specyfikację oraz pokaźną ilość funkcji, które powinny zadowolić nawet bardziej wymagających użytkowników, a wszystko to w przyjaznej cenie.
MANTA nie uchodzi za najlepszą firmę na rynku, jednak prezentowany przeze mnie telewizor wśród konkurencji z podobnego przedziału cenowego radzi sobie nad wyraz dobrze. Oferuje solidną, podstawową funkcjonalność i dobrej jakości obraz. Niepokoić może natomiast niewielkie odświeżanie i nieco tandetna obudowa. Zapraszam do mojego testu telewizora MANTA LED 5501.

Telewizor MANTA LED 5501 test – najważniejszy obraz

telewizor-manta-led-5501-test-designTreści wyświetlane są na 55-calowej matrycy LED w jakości Full HD. Obraz odświeżany jest z częstotliwością 50 Hz. Nie jest to może zbyt duża wartość, jednak w tej cenie nie powinniśmy oczekiwać niczego lepszego. 50 Hz powinno w zupełności wystarczyć większości standardowym użytkownikom, niewymagających od telewizora możliwie najlepszych parametrów obrazu, jednak dla pragnących lepszej dynamiki obrazu, 50 Hz może okazać się za małą wartością.
Manta LED 5501 obsługuje tunery DVB-T/C MPEG4. Dzięki temu bez problemów odbierzemy na telewizorze cyfrowe programy telewizyjne. Jak przystało na telewizor z niższej średniej półki, jasność obrazu oscyluje na poziomie niecałych 300 cd/m2, a kontrast wynosi 5000:1. Poza tym czas reakcji omawianej Manty wynosi 6 ms. Takie wartości sprawiają, że przy dynamicznych scenach w jakości Full HD możemy zauważyć pewne niedoskonałości wyświetlanego obrazu, jednak nie wpłyną one znacznie na obniżenie komfortu oglądania filmów czy seriali.

Telewizor MANTA LED 5501 test – dźwięk dla ucha

telewizor-manta-led-5501-testProducent zaimplementował w urządzeniu dwa 8-watowe głośniki, które całkiem nieźle współpracują z systemem Dolby Digital Plus (E-AC3). Sygnał audio prezentuje się przyzwoicie, a jego jakość i głośność w zupełności wystarczy do standardowego konsumowania multimedialnych treści.

Telewizor MANTA LED 5501 test – funkcjonalność ku wygodzie

telewizor-manta-led-5501-test-tylTelewizor poza standardowym odtwarzaniem cyfrowego sygnału telewizyjnego pozwoli nam również na oglądanie zdjęć i filmów oraz słuchanie muzyki z urządzeń mobilnych. Wszystko za sprawą portu USB, do którego możemy podpiąć smartfon, tablet lub pendrive.
Ciekawą funkcją, jaką może pochwalić się Manta LED 5501, jest tryb hotelowy, który pozwala na wyłączenie dostępu użytkownikowi do niektórych funkcji telewizora (tak, żeby nie majstrował on w ustawieniach urządzenia).
Oczywiście znajdziemy tu również wiele standardowych usprawnień i funkcji, jak np. teletekst, funkcję EPG, czyli przewodnika po programach, czy funkcję PVR, która pozwala na nagrywanie wybranych przez nas audycji wprost na smartfon, tablet, pendrive lub inne urządzenie, które podłączymy za pomocą portu USB.

Telewizor MANTA LED 5501 test – porty i interfejsy

manta-led-5501-test-porty-i-interfejsy

Omawiany przeze mnie odbiornik jest całkiem dobrze wyposażony w najważniejsze złącza, które determinują jego przyzwoitą funkcjonalność. Znajdziemy tu wspomniane wcześniej gniazdo USB, a także 3 gniazda HDMI, 1 gniazdo SCART, CI, VGA, mini AV, PC audio, wejście słuchawkowe, wejście antenowe i SPDIF.
Poza tym Manta LED 5501 współpracuje ze standardem VESA, dzięki temu w prosty sposób będziemy mogli zamontować ją na ścianie.

 

 Przeczytaj także Ranking najlepiej opiniowanych modeli LED

Telewizor MANTA LED 5501 test – przyzwoita energooszczędność

telewizor-manta-led-5501-test-klasa-aTelewizor nie jest najbardziej ekologicznym 55-calowym odbiornikiem TV, jednak pobierana przez niego energia stoi na całkiem przyzwoitym poziomie. W trybie czuwania pobierane jest 0,5 W, natomiast maksymalny pobór prądu pod obciążeniem wynosi 162 W. Takie wartości plasują Mantę LED 5501 w klasie energetycznej opatrzonej literką A.

Telewizor MANTA LED 5501 test – werdykt

telewizor-manta-led-5501-test-full-hdPrezentowany przeze mnie telewizor od polskiego producenta to propozycja dla wszystkich, którzy szukają odbiornika prostego, wyposażonego w najważniejsze funkcje i pozwalającego na oglądanie seriali, ulubionych audycji i filmów w przyzwoitej jakości obrazu i dźwięku.
Kwota, jaką przyjdzie nam za niego zapłacić, nie jest wygórowana i z pewnością nie wypali dziury w kieszeni. Około 1600 złotych za 55-calowy telewizor LED Full HD z trybem hotelowym, bogatym zestawem złącz i podstawową, lecz w całkowicie wystarczającą funkcjonalnością wydaje się dobrą ceną.
Do podstawowych wad telewizora MANTA LED 5501 możemy zaliczyć małą częstotliwość odświeżania obrazu – 50 Hz to w obecnych czasach zdecydowanie zbyt mała wartość. Inną wadą może okazać się plastikowa, kiepskiej jakości obudowa okalająca ekran odbiornika. Niemniej jednak, stosunek jakości do ceny jest bardzo korzystny, zatem MANTA LED Full HD 55 cali znajdzie z pewnością wielu nabywców.Na dzień dzisiejszy, najniższą ofertę cenową wraz z darmową dostawą i ewentualnym bezpłatnym zwrotem znalazłem TUTAJ

Jesteś ciekawy testów innych telewizorów? Spójrz również na inne testy i rankingi, które regularnie pojawiają się na moim blogu. Co Ty sądzisz o telewizorze Manta LED 5501? Zapraszam Cię do komentowania i udostępniania tego wpisu.