Telewizory 4K UHD – czy warto je kupić?

Najlepsze telewizory 4K UHDTelewizory 4K UHD- czy warto je kupić? Dziś postaram się przedstawić najważniejsze wady i zalety nowego rozwiązania producentów najnowszej technologii – telewizory 4K UHD. Branża RTV nie lubi stagnacji. Gdy Full HD stało się standardem, producenci sprzętu do swojej oferty wprowadzili prawdziwą rewolucję w dziedzinie rozdzielczości czyli telewizory Ultra HD 4K.

Telewizory 4K UHD- czy warto je kupić?

telewizory 4k uhd

UHD czy 4K?

Przeciętny zjadacz chleba jest przekonany,że zamiast 2 milionów pikseli jakie oferuje standard Full HD mamy na ekranie UHD lub 4K do dyspozycji 4 razy więcej, a więc 8 milionów. Ale to nie do końca prawda. Okazuje się,że jest to duże uproszczenie, ponieważ diabeł tkwi w szczegółach. Ultra HD to rozdzielczość 3840×2160 stosowana w telewizyjnych wyświetlaczach o proporcjach 16:9. natomiast 4K jest określeniem rozdzielczości obrazu 4096×2160 pikseli, stosowanej w kinematografii, ponieważ litera K oznacza w technicznej nomenklaturze kilo czyli tysiąc. Ktoś zada pytanie dlaczego nie zdecydowano się na wyższą rozdzielczość 4096×2160 pikseli w telewizorach?.

Odpowiedź jest prosta. Dotychczasowe linie produkcyjne wypuszczały na rynek miliony ekranów o proporcjach 16:9. Aby zacząć montaż wyższej rozdzielczości 4096×2160 trzeba zbudować nowe linie produkcyjne monitorów o innej bo kinowej proporcji wyświetlacza. A to byłaby prawdziwie kosztowna rewolucja związana z ogromnymi inwestycjami. Szczególnie, że producenci do końca nie wiedzieli czy nowa technologia 4K/UHD spotka się z uznaniem klientów. Dzisiaj LG czy Samsung określają swoje telewizory mianem Ultra HD, a Panasonic i Sony jako 4K. Czy zatem 4K i Ultra HD można używać zamiennie? W praktyce tak ale w teorii nie. Pomieszanie z poplątaniem? Niestety tak, szczególnie, że rozdwojenie definicji nowej technologii miesza w głowach konsumentom. Niezły bałagan fundują nam konkurujące ze sobą giganty rynku RTV.Umówmy się, że 4K i Ultra HD oznaczają tę samą rozdzielczość 3840×2160

Zalety telewizorów 4k uhdtelewizory 4k ultra hd

Ultra HD 4K to wysoka jakość obrazu, oddająca i pokazująca dużo 4 razy więcej szczegółów, bo na ekranie telewizora zamiast 2 milionów pikseli, jak w przypadku Full HD, zobaczymy aż 8 milionów w UHD. Obraz o rozdzielczości Full HD ma 1920 pikseli w poziomie i 1080 pikseli w pionie. Obraz Ultra HD ma 3840 pikseli w poziomie i 2160 pikseli w pionie Podwojenie rozdzielczości pionowej i poziomej daje ostrzejszy i wyraźniejszy obraz. Oglądanie zdjęć na dużym ekranie o rozdzielczości UHD jest wyjątkowym przeżyciem. Różnica jest widoczna podczas bliskiego oglądania obrazu. Wraz ze wzrostem zagęszczenia pikseli, możemy bliżej siadać przed ekranem nie tracąc na odbiorze. Bez dwóch zdań obraz jest o niebo wyraźniejszy i ostrzejszy-zwiększenie rozdzielczości jest widoczne gołym okiem.

Telewizory 4k uhd – wady

Zwiększona rozdzielczość obrazu w technologii 4K/UHD jest zarezerwowana tylko dla obrazów statycznych czyli nieruchomych). Przy obrazie ruchomym jego ostrość czyli rozdzielczość dynamiczna bardzo spada. W zależności im szybszy jest ruch tym bardziej spada rozdzielczość. W praktyce jakość odwzorowania ruchu w Ultra HD czasami jest niższa od najlepszych telewizorów Full HD. Najlepsze ekrany Full HD mogą mieć ostrzejszy obraz ruchome niż niektóre telewizory Ultra HD. Dotyczy to rozdzielczości dynamicznej Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że lwia część produkowanych dziś wyświetlaczy LCD 4K to niestety modele o niskiej częstotliwości 100 herców.
Reklamy producentów przekonują konsumentów, że technologia 4K/UHD m czterokrotnie wyższa jakość obrazu. Niestety to tylko chwyt reklamowy. Przyrost rozdzielczości jest dwukrotny a nie czterokrotny. Czterokrotnie wzrasta liczba pikseli, ale rozdzielczość pionowa i pozioma wzrasta tylko dwukrotnie. Natomiast wykonane profesjonalnie porównania obrazów Full HD i Ultra HD potwierdzają, że wzrost jakości nie jest tak olbrzymi jak chwalą się producenci.

FullHD czy telewizory 4K UHD?telewizory Ultra HD 4K

Jak każda nowinka na rynku tak i telewizory 4K UHD mają zarówno zwolenników jak i przeciwników. Tym niemniej nowa technologia na dobre zagościła już na naszym rynku. Można ją polecić miłośnikom fotografii, ponieważ oni wykorzystają w 100% wyższą statyczną rozdzielczość telewizora 4K/UHD. Osoby zainteresowane dużym ekranem powyżej 50 cali też powinny zainteresować się technologią 4K/Ultra HD. Duża przekątna dzięki wyższej rozdzielczości zapewni gęstszy, wyraźniejszy i bardziej satysfakcjonujący obraz. Pod tym względem przewaga technologii 4K/UHD nad Full HD jest niepodważalna. Biorąc pod uwagę systematyczny spadek cen telewizorów 4K/UHD i lawinowy wzrost dostępności materiałów i treści w nowej rozdzielczości nie trudno się domyśleć, że wkrótce stanie się standardem ogólnodostępnym jak dziś Full HD. A tuż za horyzontem czeka już 8K

Zobacz ofertę telewizorów 4K / UHD